Szczawnica położenie

Szczawnica to miasto cieszące się ogromnym powodzeniem wśród turystów wybierających się w góry. Zawdzięcza je walorom przyrodniczym, licznym szlakom i atrakcjom turystycznym, specyficznemu mikroklimatowi, spływom Dunajcem i turystycznym przejściom granicznym ze Słowacją. Przyjeżdżają tu amatorzy aktywnego wypoczynku oraz uprawiania sportów wodnych, rowerowych, lotniarskich i zimowych – narciarstwa i snowboardu.

Szczawnica położona jest w urokliwej dolinie Grajcarka – prawobrzeżnego dopływu Dunajca, pomiędzy Małymi Pieninami i pasmem Radziejowej. Znajduje się na wysokości 430-560 m n.p.m. Niedaleko znajdują się polsko-słowackie przejścia graniczne, z których chętnie korzystają przybywający tu turyści. Szczawnica to także znane uzdrowisko słynące z wód mineralnych. Panujące tu warunki wynikają z położenia miasta na granicy dwóch jednostek geologicznych – pienińskiego pasa skałkowego utworzonego z wapieni oraz beskidzkiego fliszu zbudowanego z łupków i piaskowców.

Dwie trzecie powierzchni miasta stanowią lasy, które zapewniają zdrowy mikroklimat, osłonę od wiatru i czyste powietrze.

Szczawnica jest otoczona terenami chronionymi, które posiadają liczne walory przyrodnicze i krajobrazowe. Należą do nich: Pieniński Park Narodowy, Popradzki Park Krajobrazowy i Pienap położony na Słowacji.